תכנית הכנס
 דוברי הכנס
 תמונות מהכנס
 אודות הכנס
 חסינות מפני שינוי
 מופעי זהות מקצועית
 אמנות
 כתיבה יוצרת
 אתיקה
 זהות יהודית
 משתתפי הסדנאות
 תוצרי הסדנאות
 בין קהילה לקהילת מעשה
 
 מושב ויריד יזמות
 יזמים
 About the conference
 Program
 Immunity to Change
 Perspectives of Professional Identity
 Between Communities and Communities of Practice
 On Leadership and Entrepreneurship
 
אודות יחידת בוגרי מנדל
מפעילויות היחידה
צוות יחידת הבוגרים
הערכה
צור קשר
About MGU
 
נאסר אבו סאפי
נאסר אבו סאפי
רסאלה - מרכז להתחנכות למידה והשכלה
וופאא איבן ברי
וופאא איבן ברי
הקול המודע
פנינה אל על אנגלרט
פנינה אל על אנגלרט
בית ספר לאמנויות נגב
יעל ביבר אביעד
יעל ביבר אביעד
בתי ספר מתקדמים
לאה בכר צליק
לאה בכר צליק
התמונה הגדולה
נתן בן ארי
נתן בן ארי
נגב כיוון התנועה
רות בר סיני
רות בר סיני
דיאלוג עם ולצד
חן ברם
חן ברם
תרבות ארגונית מכילה
אפרת בשירי קורן
אפרת בשירי קורן
בערך
יונתן גלסר
יונתן גלסר
מרכז מנהיגות ''בצדק'' בהודו
רוני גרין
רוני גרין
מעצבים עצמאות
אפרת דגני טופורוב
אפרת דגני טופורוב
ערי צדק
מגי טובול ויפעת הלל
מגי טובול ויפעת הלל
מרכז צעירים באילת
רם כהן
רם כהן
פדגוגיה חדשנית בת"א
רינה כהן
רינה כהן
בית להורה יש הורים להצלחה
שרה לוי ועירית לרון
שרה לוי ועירית לרון
זמן אמת מקום לאמנות חברתית בבאר שבע
אודי ליאון
אודי ליאון
תלמוד 2.0
סיגל ליסקאנו
סיגל ליסקאנו
מקום מפגש מרכז טיפולי באמנויות במערכת החינוך באילת
עמית לרנר
עמית לרנר
Knowmads Israel בית הספר ליזמות וחדשנות עסקית וחברתית
תמר מילשטיין
תמר מילשטיין
להנמיך את הגדר, לפתוח את השער: שיח בין מגזרי בנגב
אתאר מנסור, לטיפה מנסור, ראיד פדילה, מנאל קאדרי, עוהוד שביטה
אתאר מנסור, לטיפה מנסור, ראיד פדילה, מנאל קאדרי, עוהוד שביטה
חותם הנוער
מוהנא פארס
מוהנא פארס
ניצני טכניון
יוחנן פלוסר
יוחנן פלוסר
מרכז היענות
אורלי פרוכטר יגודובסקי
אורלי פרוכטר יגודובסקי
ריבועי קסם
אמירה פרלוב
אמירה פרלוב
חינוך יהודי בדור ה-Z
איתן שקד
איתן שקד
משחקי אדמה
דף הבית
יזמות

מושב ויריד יזמות

יזמות חינוכית חברתית: מושב ויריד

 

מושב היזמות החינוכית-חברתית מורכב משני חלקים:

 

הרצאה: על מנהיגות ויזמות

שאלת המנהיגות איננה שאלה טכנית של עוצמה או ניהול אלא שאלה בסיסית יותר הנוגעת במשמעות החיים של כל אחד ואחת מאתנו. כפי שמציעים חפץ ולינסקי, במעשה המנהיגות אנחנו מעניקים משמעות לחיינו באמצעות תרומה לחייהם של אחרים. להבדיל מגישות מקובלות לשאלת המנהיגות, המושג "מנהיגות" מתייחס לא לאדם או לתפקיד הפורמלי שהוא או היא ממלאים, אלא לאופן שבו הם ממלאים את התפקיד. "מנהיג" בגישה זו הוא מי שעושה מעשי מנהיגות, או יותר נכון מי שקנה את ההרגל לעשות מעשי מנהיגות, כך שהמעשה מגדיר את האדם ולא להפך. אך מה מגדיר "מעשה מנהיגות"? תאוריות מנהיגוּת שונות מלמדות על הקשר שבין מנהיגות ויזמות. בהרצאתו, מציג פרופ' דרי את עיקרי הגישה ומזמין את הנוכחים לברר יחד את שאלת המנהיגות, לצפות בדוגמאות של מעשי מנהיגות ויזמות ולבחון את הקשר המעניין שביניהם.

ההרצאנ תלווה בקטע משחק, מונולוג.

 

פרופ' דויד דרי הוא פרופסור (אמריטוס) למדע המדינה ולמדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים, חבר סגל במכון מנדל למנהיגות ומכהן כראש התכנית ללימודי מוסמך במדיניות ציבורית במכללת ספיר. בעבר שימש פרופ' דרי דיקן מייסד של בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים, שבה כיהן גם כראש המחלקה למדע המדינה. הוא מילא כמה תפקידים ציבוריים, וביניהם המדען הראשי של משרד הפנים והמדען הראשי של נציבות שירות המדינה; שימש מרצה אורח ועמית מחקר באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, באוניברסיטת קליפורניה ובהרווארד.

 

 

מונולוג: הדלקתי זיק והפך ללהבה

כתיבה ובימוי: חביב מזרחי

משחק: שירה שטרן

 

שירה שטרן. שחקנית תיאטרון פסיק ירושלים. בוגרת בית הספר התלת שנתי למשחק ע"ש ניסן נתיב בירושלים 2006. זוכת מלגת קרן שרת לתיאטרון 2004. כיום לומדת במסלול בימוי והוראת תיאטרון בסמינר הקיבוצים.

 

 

יריד יוזמות

 

תאוריות מנהיגות מניחות כי יזמות היא רכיב חשוב בזהותם המקצועית של מנהלים ושל מנהיגים. ואכן, רבים מחברי קהילת מנדל הם יזמים חברתיים הפועלים בשדות החינוך, הרווחה והחברה בישראל ומחוללים שינוי מהותי בחברה הישראלית. כנס מנדל 2011 כולל מושב מיוחד ויריד שיתמקדו ביזמוּת חינוכית-חברתית. בוגרים המקדמים יוזמות חינוכיות-חברתיות חדשניות והנמצאים בשלביהן הראשוניים (seedיציגו את מיזמיהם מעל בימת הכנס. מושב ייחודי זה מעניק ליזמים הזדמנות לשתף את הקהילה ביוזמה, לקבל משוב, ללמוד מניסיונם של אחרים וליצור שותפויות עם באי הכנס: בוגרים ובעלי עניין אחרים, דוגמת בעלי תפקידים, מומחים מהאקדמיה, נציגי קרנות ואנשי עסקים.

 

הצגת היוזמות בכנס הבוגרים תיעשה במתכונת יריד, שבמסגרתו תוצג כל יוזמה בביתן מקצועי ועצמאי באמצעים ויזואליים וטקסטואליים. בכל ביתן יציג כל יזם במשך דקות מספר, את היוזמה שלו לפני באי הכנס המבקרים ביריד.

 

הפניות המרובות שהתקבלו מהבוגרים בתגובה לקול הקורא להציג יוזמות בכנס הדגישו את הקשר שבין מנהיגות לבין יזמות. היענות זו יצרה את ההזדמנות להצגת היוזמות במתכונת יריד, המזמנת מעורבות פעילה מצד המשתתפים בכנס, נותנת במה לכלל היוזמות, ומעודדת רישות ושיח בין מספר רב של בוגרים. היריד מאפשר ביטוי נרחב של מנעד הקולות ומבטא את גיוונה ואת עוצמתה של קהילת בוגרי מנדל: העוצמה שבקבוצת השווים, הנובעת מעושר היוזמות המוצגות ומההבנה שכל בוגר יכול להציג את חזונו החינוכי-חברתי במרחב בטוח ולזכות במשוב מהימן ומקצועי מחברים ומעמיתים בקהילה.

 

העיסוק ביזמוּת מלוּוה מטבע הדברים בעמימות ובאי-ודאות רבה עבור היזמים. היריד מאפשר לבוגרים לצאת לדרכם על רקע תחושות של הרפתקה, למידה וקסם וחגיגת צבעים וקולות, חדשנות ומקוריות שמספקת קהילת בוגרי מנדל. הצגת היוזמה מאפשרת בכל שלביה השתתפות ומעורבות מצד השותפים הטבעיים – הלוא הם הצוותים – של הבוגרים המציגים: בתהליך ההכנה לכנס, במושב עצמו ובהפעלת הביתן ביריד. זוהי הזדמנות ייחודית עבור היזמים לשתף צוותים, עמיתים וחברים מקהילת מנדל בעשייתם.

 

תהליך ההכנה

תהליך הכנת הבוגרים לקראת הצגת היוזמות בכנס הבוגרים הקנה להם כלים ומיומנויות בתחום היזמות החברתית, ההצגה והתקשורת, אשר מסייעים ויסייעו להם בכנס ולאחריו בקידום היוזמה יחד עם שותפים ובעלי עניין.

 

תהליך ההכנה נפתח בסקירת היוזמות אשר שלחו בוגרים ליחידה ובהתאמת יועץ מקצועי לכל יזם בהתאם לצורכיו. הייעוץ הממוקד סייע לבוגר בהבהרת התכנים, בבחינת המטרות ובעיצוב החזון לקראת הצגת היוזמה ביריד. כמו כן השתתפו הבוגרים בסדנה בת שני מפגשים אשר נבנתה בהתאמה לצרכיהם ולרוח הכנס במטרה להקנות להם מיומנויות פרזנטציה, העברת מסרים ודרכי תקשורת.

דף הביתהדפסהמפת האתר